Що таке торги та як вони проводяться

Що таке торги та як вони проводяться

Торги – це вид конкурентних закупівель (тих, в яких беруть участь два та більше постачальника), що проводяться у вигляді аукціону чи конкурсу. В результаті торгів замовник укладає угоду з учасником, який запропонував найбільш вигідні умови для угоди (якщо це конкурс) або найбільш вигідну цінову пропозицію за предмет закупівлі (якщо це аукціон). Сьогодні в Україні в такому форматі реалізується необроблена сировина. З квітня 2020 року вона реалізується через публічні торги системи ProZorro.Sale. Більш детальна інформація за посиланням: https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/kupiti-lis-kruglyak-u-m-poltava-na-elektronnomu-majdanchiku-tb-u/.

Класифікація онлайн-торгів за способом проведення

Крім поділу на аукціон та конкурс, торги діляться на такі види:

  1. Відкриті – ті, в яких можуть брати участь усі охочі. Інформація про етапи таких торгів, а також їх результат обов’язково публікується у відкритому доступі. Головна перевага відкритих торгів – можливість залучити більшу кількість учасників. Саме в такому вигляді проводяться публічні закупівлі в системі Prozorro, завдяки, чому вони максимально захищені від можливих випадків шахрайства.
  2. Закриті – торги, до участі в яких допускаються тільки учасники, запрошені особисто організатором. Така схема часто використовується в комерційних закупівлі, коли замовник зацікавлений співпрацювати тільки з перевіреними постачальниками. Це гарантує йому якісний результат, але, з іншого боку, позбавляє можливості знайти нових покупців або підрядників.

Хто визначає правила проведення торгів

Хід торгів може бути різним для різних видів закупівель. У публічних закупівлях організатором є держустанова, а сама закупівля проводиться в електронній системі Prozorro з використанням електронних торговельних майданчиків. Правила проведення торгів в такому випадку регламентуються Законом «Про державні закупівлі».

Комерційну закупівлю проводить комерційна організація. Для цих цілей вона може використовувати власну платформу – в такому випадку умови торгів встановлює виключно організатор, або електронна площадка. Умови торгів, встановленні організатором, повинні відповідати регламенту майданчика та чинному законодавству.